Süssünk-Főzzünk együtt az ünnepek alatt is!


2018. március 29 - április 4.

Csütörtök

Auguszta



Péntek

Nagypéntek,
Zalán



Szombat

Árpád, Benő



Vasárnap

Húsvét, Hugó



Hétfő

Húsvéthétfő, Áron



Kedd

Buda, Richárd



Szerda

Izidor

nyuszika

A szeretet mindennapi áldozata

„A szeretet nem érzelmi ömlengés, önostorozás vagy igehirdetés, hanem áldozat: figyelmet áldozunk a másikra. Ez a figyelem teljes. Ezt jelenti például a kifejezés: hallgatlak, a tiéd vagyok." (Kornis Mihály)

Az ember általában idealizál, ha szeretetről hall. Azt gondoljuk, hogy az egy tökéletes állapot, amikor minden a legnagyobb rendben van, a kapcsolataink problémamentesek, legyen szó akár szülő-gyerek, akár baráti vagy párkapcsolatról. Mindez a „valamit valamiért" elven alapul, mert akár kimondjuk, akár nem, úgy gondoljuk, hogy akkor van rendben minden, ha mind a két fél egyformán viselkedik benne, ugyanúgy szeretik egymást, és egyformán akarják ennek az idilli állapotnak a fenntartását.
De egy igazi kapcsolat egyértelműen nem ilyen. Nem azért, mert az egyik fél rosszabb lenne a másiknál, hanem mert megeshet, hogy épp egy nehezebb időszakot él át, gondjai, bajai vannak, amit talán mégsem tud beszélni a párjával, csak magában forgatja azt. A másik fél persze érzi, hogy valami nincs rendben, gyanakodni kezd, figyeli a másik lépéseit, annak meg más sem hiányzik, mint a keresztkérdések. Ki a hibás? Egyikük sem. Az első fél egyszerűen nem tudja megosztani a gondját, a másik pedigfélti a szeretetet.
Az igazi szeretet áldozatát mégis szülőként ismerhetjük meg. Csecsemőnkkel éjszakákon, heteken vagy hónapokon át maradunk fenn, hogy álomba ringassuk, megnyugtassuk, tápláljuk. Aztán órákon át mászkálunk vele négykézláb a földön. Lovacskák vagyunk, ha kell, babázunk, legózunk, este pedig sokszor hamarabb elalszunk mese közben, mint a még mindig igen élénk csemete. Rohanunk az oviba, onnan az iskolába. Itt aztán már elkezdődnek a súrlódások is, nehéz eldöntenünk mennyi az, amennyit ráhagyhatunk a gyerekre, és mikor utasítsuk rendre. Kamaszkorban eljuthatunk oda is, hogy esetenként mi hallgatunk el, csak hogy lenyugodjon, ha látjuk, hogy a hormonok és a lázadás már nagyon feszítik.

Áldozat az is, hogy összeszedjük a ruháit ezredszer is a földről, hogy mégsem keltjük fel éjfélkor, ha nem mosogat el (pedig már annyiszor megígértük), inkább megcsináljuk helyette újra, most is.
A szeretet ingyen van, szokták mondani, de tenni kell érte. Áldozatot vállalni. A szeretetnek számtalan formája van. A szerelem a leglátványosabb, a szülő-gyerek a legszorosabb, a házastársi a legtöbb türelmet igénylő. De a szeretet minden esetben megnyugvást hoz, sőt erőt ad, gyógyít, és a nehéz időszakokban akár meg is vált.
A legnagyobb Megváltó az életét adta értünk, és Ő is szeretetből cselekedett. Tudta, ismerte az emberi természetet, mégis az életét áldozta, hogy reményt hozzon a világba, hitet, hogy újrakezdhetjük. A legnagyobb áldozatot adta értünk, de mi sértettségünkben, rosszkedvünkben és kilátástalanságunkban legtöbbször elfordulunk. Pedig nem kellene csupán megnyitni a szívünket, és elfogadni az áldozatot. Legyen szó a Megváltó áldozatáról vagy a környezetünkben élőkéről. Mert nemcsak mi áldozunk másokért, hanem azok is ezt teszik értünk. Ne csakazt vegyük észre, amit mi teszünk megértük, hanem azt is, amit ők miértünk. Köszönjünk meg minden egyes kedves szót, figyelmet és ránk áldozott időt szeretteinknek, és köszönjük meg a legnagyobb áldozatot a Megváltónak a feltámadás, a remény ünnepe előtt, és soha ne felejtsük el, hogy a jó Isten is óriási áldozatot hozott értünk, szintén szeretetből: „Mert úgy szerette Isten e világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." (Jn: 3:16)
(Fagyal Hajnalka)



Viruló kikelet

    

ízes, ehető zöld dekorációk

nyuszika

Mivel is ünnepelhetnénk méltóbban a tavaszt, a húsvétot, a feltámadás ünnepét, mint magával a sarjadó élettel, a frissen kikelt, új ígéretet hordozó fiatal növényekkel? Szépségükhöz mérten igazán minimális idő- és energiaráfordítással készíthetők el a következő asztaldíszek, amelyek feladatuk végeztével ráadásul el is fogyaszthatók. (Szőke Edit)

Néhány (4-5) nap alatt már élénkzöld levelecskékkel ékes a kerti zsázsa akkor is, ha apró magvait nem is földbe vetjük, hanem csak megnedvesített papírszalvétára vagy vatta-pamacsra szórjuk. A papiros vagy a vattakorong számára válasszunk csinos, mutatós edénykét, amellyel majd az asztalra is tehetjük, mert később már nehezebben mozdíthatjuk anélkül, hogy a kikelt növénykékben kárt ne tennénk. Ajánlatos az apró ültetvényt az első napokra fóliával fedni (bezacskózni), és úgy helyezni meleg helyre, napsütött ablakpárkányra. Amikor a csíranövények megjelennek, szabadon hagyhatjuk az ültetőedényt.

Ezekután már csak vízbe merítve „öntözzük”, mert fentről locsolva ledöntjük a filigrán, törékeny növénykéket. Tíz-tizenkét nap alatt sűrű élénkzöld párnácskává sűrűsödik az „ültetvény". A zsázsa (Lepidium sativum) magja kapható a vetőmagboltokban, nagyobb áruházak növényrészlegén. Amíg meg nem jelennek az igazi tavaszi primőr zöldségfélék, ajánlatos a zsázsát nemcsak az ünnep tiszteletére vetni, hanem a hétköznapok hasznára is, mert az apró, friss tormaízű zöld főzelékekhez adva, salátába keverve vagy csak vajas kenyérre szórva nagyon finom, üde ízű és egészséges.

nyuszika

Gazdálkodó ismerősöktől vagy ennek híján piacon, terményárusoktól beszerezhetünk egy maréknyi árpát, rozsot vagy búzaszemet, és ezekből rendkívül egyszerűen megvalósítható egy élő friss dekoráció. A gabonaszemeket langyos vízbe áztatjuk egy napra vagy egy éjszakára, majd jó minőségű kerti földdel megtöltött virágcserépbe, csinos ládikába vagy más tetszőleges, mutatós edénybe vetjük. Néhány nap alatt a szemek szemkápráztató smaragdzöld leveleket hajtanak, amelyek 2-3 hét alatt arasznyi hosszú, tömött gyepszőnyeggé sűrűsödnek. A friss zöld kellemes hátteréül szolgál a színes húsvéti tojásoknak, szépen kiemeli a teríték többi díszítőelemét is.

nyuszika

Ahol gyermekek is vannak a családban, a kedves-kellemes ünnepi készülődés része lehet az együtt való kertészkedés, melynek során a gyorsan kikelő magvacskák vetésével csinos zöld hajú figurákat „teremthetünk”. Kissé kerekded csészékbe, tálacskákba vetve a magokat, a kikelő csíranövények remek frizurává növik majd ki magukat. Az edényekre festhetünk, illetve ragaszthatunk is szemet, orrot, szájat. A „hajas babák” zöld frizuráját nyírhatjuk is, vagy copfot is köthetünk nekik, tetszés szerint, a levágott gabonalevelek pedig szintén salátába keverhető egészséges tavaszi vitaminforrásaink lehetnek.



HA VÁRJUK A LOCSOLÓKAT...

   

vendégváró italok kicsiknek, nagyoknak

Ha ünnepről és vendégekről van szó, a magyar ember nemcsak az ételre gondol, hanem különös gondot fordít az italokra is. Különösen érvényes ez húsvétkor, amikor csak amúgy adják egymásnak a kilincset a rokonok, barátok.

Persze, meg lehet kínálni kisüstivel is a vendégeket, de ha minden háznál megisznak egy-egy pohárkával, sajnos nem sok hölgyet fognak meglocsolni! Ilyenkor inkább a gyengébb, kisebb alkoholtartalmú italok a célszerűbbek, és természetesen, mivel a férfiakkal a

a fiúgyerekek is útra kelnek, hát rájuk is gondolni kell, nekik is érdemes készülni némi finom limonádéval vagy egyéb szénsavmentes itallal. Ehhez nyújtunk inspirációt az alábbiakban. (Sütő Edith Magdolna)           Olvasd tovább »»



APRÓ FALATOK ITALOK MELLÉ

    

Édes aprósütemények

Hosszú évek tapasztalata mondatja velem, hogy a locsolók inkább az apró falatokat preferálják. Ez érthető is, hiszen házról házrajárva képtelenség lenne nagyobb adagokat elfogyasztani. A húsvéti kínálótál általában színes, változatos, és jó ha van rajta néhány hagyományos, ismert fogás azoknak, akik inkább a

megszokottat szeretik. De legalább ennyire jó, ha van néhány újdonság is a kísérletezők kedvéért. Süssenek hát régit is, újat is, és kínálják meg legszebb mosolyukkal is a bekopogó legényeket, urakat. (Dimén-Varga Tünde)

Olvasd tovább »»



KÍNÁLJUK MEG A VENDÉGET!

    

Süteménykavalkád

Mi, háziasszonyok, már jóval az ünnep előtt gondolkodóba esünk, mit is süssünk, hogy finom is legyen, túl sokba se kerüljön, és hamar el is készüljön. A megszokott, hagyományos süteménye-

ink mellett általában kipróbálunk újakat is; talán ebben vagyunk a legmerészebbek, illetve a család is jobban elfogadja az édességek újítását, mint egyéb ételekét. Receptjeinket annak reményében válogat-

tuk össze, hogy mindenki talál számára megfelelőt vendégei kínálásához, családja kényeztetésére. Örömteli készülődést, áldott húsvétot kívánunk! (Juhász Hajnalka)

Olvasd tovább »»



HA EBÉDRE VÁRUNK VENDÉGET!

    

Előételek az ünnepi asztalra

Az előétel felvezetője az ünnepi fogásoknak. Húsvétkor általában a sonka és a tojás kapja a főszerepet, ezért az előételeknél, a reggelinél vagy vacsoránál többnyire ezek adják az alapot. Sokoldalú alapanyagok, bárhogy lehet őket

variálni, így aztán ezerféle kivitelezésben nagyon finom és mutatós fogásokkal lehet előrukkolni. Próbálják ki az alább közölt húsvéti előételeket, hiszem, nem fognak csalódni. (Hegyi Zsuzsanna)

Olvasd tovább »»



EGYSZERŰ, de nagyszerű ízek

    

Levesek az ünnepi asztalra

Vannak bizonyos húsvéti ételek, amelyek akkor sem hiányozhatnak a megterített asztalról, ha egyébként nem kerítünk túl nagy feneket az ünnepnek. Ha iga-

zán különleges és finom levessel szeretnék meglepni családjukat, az alábbi válogatásunkban olyan leveseket találnak, amelyek nemcsak ízvilágban, ha-

nem látványra is igazán ünnepiek. Igazából nemcsak húsvétra, hanem bármilyen más alkalomra is elkészíthetők. (Péter Judit)

Olvasd tovább »»



Az ebéd fő attrakciója

    

Ünnepi főételek

Ünnepek alkalmával általában a többfázisos étkezést részesítjük előnyben, ami azt jelenti, hogy az előételtől haladunk a desszert/sütemények felé. Az étkezés alatt azonban hallgatólagosan bár, de többségünk mégis az ünnepi főfogásra vár. Éppen ezért csak akkor teljes az ünnepi menüsor, ha egy kellően gazdag, ün-

nephez illő főétellel készülünk. Alábbi összeállításunkban igyekeztünk minél gazdagabb kínálattal kedveskedni az olvasóknak, hogy mindenki megtalálja az ízlésének megfelelő ünnepi főfogást. (György Ottilia)

Olvasd tovább »»



Édes csábítás

    

ínycsiklandó torták

Tavasszal vagy nyáron a könnyebb, lágyabb ízvilágú édességeket részesítjük előnyben, nem kivétel ez alól a torta sem. A húsvét ünnepe pedig kiváló lehetőség arra, hogy masabb ízeket próbáljunk ki,

hogy ne csupán a megszokott desszerteket tálaljuk fel, hanem újítsunk. A családi ebéd megkoronázása-képpen pedig mi lehet finomabb egy ínycsiklandó, csábító tortaszeletnél?

A természet is éledezik a kemény, hideg tél után, jó ha mi is kitavaszodunk szívünkben és konyhánkban egyaránt. (Gál Edith)

Olvasd tovább »»



Újat a régiből

    

Maradékhasznosítás mesterfokon

Húsvét után nem ritka, hogy megmarad valamennyi az ünnep szimbolikus ételeiből, így sonka, kolbász lapul a hűtőben, no meg sok-sok piros tojás, főleg ha legényke is van a családban, aki hűségesen gyűjtögette az ismerősöktől. A fenti hozzávalók adják magukat egy fantasztikus rakott krumplihoz, ami azt hiszem, a

legtöbb családban el is készül húsvét után. Ha pedig mégis marad még pár tojásunk, készíthetünk egy ízletes, uzsonnára való tojásos krémet vagy egy különleges, savanyú szószos főételt is! Próbálják ki mindkettőt és nemcsak. (Fagyal Hajnalka)

Olvasd tovább »»